تبلیغات
مطالب علمی روز ایران و جهان - بیگ بنگ چیست؟
 ابزار پرده خوش آمدگویی
ابزار وبلاگ
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد سجاد پیرهادی
مطالب اخیر
موضوعات
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
مطالب علمی روز ایران و جهان
سلام به وبلاگ خودتون خوش آمدید!
در طول پنج قرن گذشته از قدرت مشاهدات و آزمایش‌ و استدلال‌های ریاضی استفاده کرده‌ایم تا سد باورهای اشتباه گذشته را بشکنیم. نوع بشر راهی طولانی و پر فراز و نشیب را در تغییر درک خود از عالم، پشت سر گذاشته است. از عالمی که زمین کوچک مرکز آن بود تا کیهان وسیعی که صدها میلیارد کهکشان چون ذرات گرد و غبار در آن پراکنده‌اند. سر آغاز این هستی به وسیله نظریه بیگ بنگ شرح داده شده است.  این نظریه یک مدل کیهان شناسی است که تاکنون از دیدگاه آزمایشات و رصدهای نجومی توانسته است بیشترین تائیدات را از سوی جامعه علمی بین المللی به دست آورد. کیهان شناسان با اصطلاح بیگ بنگ به شرح و تفسیر این ایده می پردازند که جهان از یک حالت نخستین بی نهایت گرم تشکیل شده و تمام کائنات در یک هسته اتم یاحتی کوچکتر از آن جای داشت و در یک لحظه این فضا و زمان آغاز می شود یعنی اینکه یک انفجار بزرگ ( بیگ بنگ ) که حاصل گرانش شدید ناشی از فشردگی بوده، شروع شد.

big_bang


ادوین هابل کاشف انبساط کیهان

بطور کلی امروزه چنین پذیرفته می شود که فضا، زمان، ماده، انرژی و قوانین طبیعت جملگی با بیگ بنگ پا به عرصه وجود گذاشته اند. شاهد و دلیل وجود بیگ بنگ، قانون مشاهده شده هابل است. ادوین هابل (Edwin Hubble) در سال ۱۹۲۹ از طریق مشاهدات خود و بررسی روی انتقال به سرخ ۲۴ کهکشان و مقایسهٔ آنها با یکدیگر به این نتیجه رسید که کهکشان‌های دورتر با سرعت بیشتری در حال دور شدن هستند، همانطوری که معادلات اینشتین پیش بینی کرده بودند. دانشمندان به این فکر افتادند که اگر جهان در حال انبساط باشد، پس احتمالا آغازی دارد. اگر این کهکشان ها در گذشته های دور، به زمین خیلی نزدیک تر بودند. اگر حرکت کهکشان ها در زمان گذشته را در ذهن خود مسیریابی کنیم ، نه تنها به زمانی می رسیم که جهان آغاز شده، بلکه به این مفهوم می رسیم که کلیه کهکشان ها باید از یک حجم کوچکی شروع به حرکت کرده باشند.

ثابت هابل ( H ) که یکی از مهمترین ثابت ها در علم کیهان شناسی محسوب می شود، نشان می دهد که جهان با چه سرعتی در حال انبساط است. به عنوان مثال، نوار ویدئویی ضبط شده از یک انفجار را در نظر بگیرید. در ویدئوی ضبط شده، ذرات ناشی از انفجار را در حال دور شدن از مرکز انفجار می بینیم. به این ترتیب می توانیم سرعت دور شدن ذرات را از مرکز انفجار محاسبه کنیم. ولی از طرف دیگر همچنین می توانیم ویدئو را به عقب باز گردانیم تا لحظه ای که تمام ذرات در یک نقطه متمرکز شوند. از آنجایی را که سرعت انبساط را از قبل می دانیم، می توانیم به عقب بازگشته و زمانی را که در آن انفجار رخ داده است را محاسبه کنیم.

Big Bangاین گرافیک زمان بندی شکل گیری جهان را طبق نظریه بیگ بنگ و تورم کیهانی نشان می دهد.

خط زمانی بیگ بنگ و کیهان شناسی  نوین

از سن عالم  تاکنون، ۱۳٫۸۲ میلیارد سال گذشته ( طبق مشاهدات جدید ماهواره پلانک که نشان داد کیهان نزدیک به ۱۰۰ میلیون سال قدیمی تر است ) طبیعی است برای بیان مرحله های این تحول از زمان استفاده کنیم. ذره هایی مانند پروتون و نوترون، که در فیزیک آنها را با نام کلی باریون می شناسیم، در همان یک ثانیه ی اول بعد ازبیگ بنگ به وجود آمده اند. شاید تصور کنید یک ثانیه در مقابل ۱۳٫۸ میلیارد سال که اصلاً به حساب نمی آید. اما در فیزیک این طور نیست! کیهان زمانی که یک ثانیه یا کسری از ثانیه سن داشته است بسیار داغ بوده است، یک ثانیه بعد از بیگ بنگ را به چند قسمت می شود تقسیم کرد که معنی داشته باشد؟ کوچکترین زمانی که به لحاظ علم فیزیک از ثابت های جهانی که طبق گرانش نیوتن، پلانک، و نیز سرعت نور می توان ساخت زمان پلانک نامیده می شود و برابر ۲۳- ^۱۰ ثانیه، توجه کنید یعنی که ثانیه را به ۱۰۴۳ قسمت تقسیم کنیم و تنها یک قسمت از آن را بگیریم!

این زمان شاخص است برای محدوده ای از تحول عالم که انتظار می رود گرانش کوانتومی شود؛ علت این ادعا این است که در محاسبه ی زمان پلانک ثابت پلانک که نشانه ی کوانتومی بودن است وارد می شود. بنابراین این زمان مرز اعتبار نظریه ی گرانش اینشتین را تعیین می کند و انتظار داریم در زمان های کوتاه تر از آن، که عالم فشرده تر بوده است، گرانش کوانتومی بشود. هیچ رابطه یا فرمول فیزیکی شناخته شده ای وجود ندارد وفقط از این زمان به بعد است که روابط فیزیکی وجود دارند. بعد از عبور از چند مرحله ویژه وکاهش تدریجی دما در زمان ده بتوان منفی ۱۲ چهار نیروی بنیادی شکل گرفته و در زمان ده بتوان منفی شش هم دما آنقدر پایین آمده تا شرایط برای شکل گیری هسته اتمها فراهم شود. دراین زمان عناصر طبیعی بویژه هلیوم وهیدروژن شکل گرفته اند. بعد از گذشت سیصدهزار سال از لحظه آفرینش کیهان برای فوتونها شفاف شده وتابش از ماده جداشده است. با انبساط کیهان ماده ٬از تابش زمینه جداشده و اتمها تشکیل شده اند. گرانش موجب تغییر چگالی های موضعی شده و ستاره ها شکل گرفته اند.

قدیمی ترین و مستقیم ترین انواع شواهد تجربی عباراتند از انبساط نوع هابل که در انتقال سرخ کهکشانها مشاهده شده است، اندازه گیری‌های جزئیات تابش زمینه کیهانی و فراوانی نسبی عناصر سبک که در جریانهسته زایی بیگ بنگ تولید شنده‌اند. امروزه توزیع، تشکیل و تکامل کهکشانها در مقیاس بزرگ نیز به این شواهد افزوده شده است. از این موارد به عنوان چهار ستون نظریه بیگ بنگ یاد شده است.

به تازگی نیز طبق مشاهدات ماهواره پلانک تخمین زده می شود سرعت انبساط جهان که برابر ثابت هابل شناخته می شود، برابر ۶۷٫۱۵ مثبت/منفی ۱٫۲ کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک است. (پارسک یک واحد اخترشناسی است و تقریباً برابر ۳ میلیون سال نوری است). که کمتر از برآوردهای قبلی به دست آمده از تلسکوپ های فضایی اسپیتزر ناسا و هابل میباشد. ( داده های پیشین نشان می داد که جهان با سرعت شگفت آور ۷۱ کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک در حال انبساط است.)

بیگ بنگ و  تاریخچه تحول کیهانی

یافته های ماهواره WMAP و ماهواره پلانک به دانشمندان اطمینان داد که آنان به سمت یک «مدل استاندارد» کیهان شناسی ، پیش روند. داده های جدید پلانک همچنین بیانگر این است که انرژی تاریک کمتری و ماده ی تاریک و ماده ی معمولی بیشتری در کیهان وجود دارند.این نقشه حاصل پانزده و نیم ماه خیره شدن به دمای و اندازه گیری تابش مایکرو ویو پس زمینه ی کیهان است. برابر برآورد جدیدی ماده تاریک در جهان ۲۶٫۸ درصد است، که قبلا ۲۴ درصد بود، در حالی که انرژی تاریک به میزان ۶۸٫۳ درصد میباشد، در حالی که قبلا ۷۱٫۴ درصد بود. ماده ی معمولی در حال حاضر ۴٫۹ درصد براورد می شود، که قبلا ۴٫۶ درصد بود.

تابش پس زمینه کیهانی دقیق‌ترین نقشه از توزیع ماده در جهان اولیه است. این نقشه، نوسانات ریز دمایی متناظر با تفاوت‌های اندک چگالی روزهای اولیه نواحی مختلف عالم را نشان می‌دهد. این تفاوت‌های بذر ساختار آینده جهان را شکل دادند، یعنی همان چیزی که نمود آن امروزه به شکل ستارگان و کهکشان‌ها در تمام کیهان پراکنده شده است. نقشه تهیه شده پلانک از CMB اخترشناسان و کیهان‌شناسان را قادر ساخته تا طیف وسیعی از مدل‌های مربوط به منشاء و تکامل کیهان را به بوته آزمایش بگذارند. ماهواره پلانک در زمستان سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و مدت ۴٫۵ سال را به پیمایش و جستجوی آسمان پرداخت؛ تا روند تکامل ماده کیهانی را در طول زمان مطالعه کند. در نهایت روز ۱ آبان تلسکوپ فضایی پلانک به ماموریت تهیه نقشه تابش پس زمینه کیهانی پایان داد، پیش از پلانک ماهواره COBE و WMAP این وظیفه را بر عهده داشتند.

منابع:

جهان های موازی – میچیو کاکو
حیات هوشمند در کائنات- پیتر اولم اشنایدر
پس از نخستین سه دقیقه – ت.پادمانایان
ویکی پدیا
ناسا

نوع مطلب : نجوم، 
برچسب ها : Big Bang، nasa، bigbang،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 29 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد سجاد پیرهادی
نظرات ()
سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 22 و 14 دقیقه و 48 ثانیه
کسی اساسا یک دست را دستکاری می کند تا مقالات را جدی بگیرد
من می گویم این اولین بار است که من صفحات وب خود را ملاقات کردم و تا کنون؟
من با تحلیلی که شما انجام دادید به این پست خاص شگفت انگیز شگفت زده شدم.
شگفت انگیز شغل!
سه شنبه 1 اسفند 1396 ساعت 00 و 35 دقیقه و 25 ثانیه
من می خواهم از تلاش هایی که انجام داده ام تشکر کنم
در نوشتن این سایت من امیدوارم مطالب مشابهی را از شما در آینده نیز بررسی کنم.
در حقیقت، توانایی های نوشتن خلاق من باعث شده است تا سایت خودم را پیدا کنم
؛)
جمعه 29 دی 1396 ساعت 17 و 07 دقیقه و 18 ثانیه
روز دیگر، در حالی که من در محل کار بودم، پسر عموی من آیفون من و
آزمایش شده است تا ببیند آیا می تواند 25 پا کاهش یابد، درست است
او می تواند یک احساس یوتیوب باشد. اپل سیب من در حال حاضر نابود شده و 83 نمایش دارد.
من می دانم این موضوع به طور کامل خاموش است، اما من مجبور شدم آن را با کسی به اشتراک بگذارم!
پنجشنبه 7 دی 1396 ساعت 20 و 49 دقیقه و 35 ثانیه
من خواننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟ این پست ارسال شده در این صفحه وب در واقع خوب است.
چهارشنبه 22 آذر 1396 ساعت 02 و 20 دقیقه و 33 ثانیه
تو خیلی جالب هستی من اعتقاد ندارم که از طریق هر چیزی خواندن
مثل قبل. بنابراین خوب است که فردی را با برخی اندیشه های اصلی درباره این موضوع آشنا کند.
واقعا.. خیلی ممنون از شروع این تا. این سایت یک چیز است
نیاز به اینترنت، کسی با اصالت کمی!
پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 03 و 05 دقیقه و 44 ثانیه
آیا تا به حال در مورد نوشتن یک کتاب الکترونیک یا نویسنده مهمان در سایت های دیگر فکر کرده اید؟
من یک وبلاگ بر اساس همان اطلاعاتی که شما در آن بحث می کنید و دوست دارم
شما بعضی از داستان ها / اطلاعات را به اشتراک می گذارید. می دانم خوانندگان من کار شما را ارزش می خواهند.
اگر شما حتی از راه دور علاقه مند هستید، احساس رایگان به من یک ایمیل بگذارید.
پنجشنبه 18 آبان 1396 ساعت 22 و 53 دقیقه و 20 ثانیه
مقاله بزرگ، کاملا چیزی است که من می خواستم پیدا کنم.
یکشنبه 14 آبان 1396 ساعت 02 و 30 دقیقه و 21 ثانیه
این قطعه نوشتار واقعا یکی از دلایل آن کمک به بینندگان جدید اینترنت،
چه کسی مایل است برای وبلاگ نویسی باشد
یکشنبه 14 آبان 1396 ساعت 02 و 28 دقیقه و 28 ثانیه
من از آن لذت می برم که معمولا بچه ها هستند. این نوع از
کار هوشمندانه و قرار گرفتن در معرض! آثار شگفت انگیز بچه های من را اضافه کرده ام شما بچه ها را به
وبلاگ ما
یکشنبه 14 آبان 1396 ساعت 01 و 43 دقیقه و 39 ثانیه
سلام، بدون شک وجود وب سایت شما ممکن است
داشتن مسائل مربوط به سازگاری مرورگر اینترنت باشد.
هر وقت نگاهی به وب سایت شما در سافاری می اندازم،
به نظر می رسد خوب است اما اگر باز در I.E.، آن را برخی از همپوشانی
مسائل من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! علاوه بر این، وبلاگ فوق العاده!
سه شنبه 9 آبان 1396 ساعت 21 و 24 دقیقه و 34 ثانیه
If you wish for to get a great deal from this article then you have to
apply these strategies to your won website.
سه شنبه 9 آبان 1396 ساعت 18 و 26 دقیقه و 13 ثانیه
این پایان روز من است، اما قبل از پایان
من خواندن این پاراگراف فوق العاده برای بهبود تجربه من.
سه شنبه 9 آبان 1396 ساعت 16 و 42 دقیقه و 12 ثانیه
سلام، شما یک کار عالی انجام داده اید. من خواهم
قطعا digg آن و شخصا به دوستان من نشان می دهد.
من مطمئن هستم که از این وبسایت بهره مند خواهند شد.
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 22 و 25 دقیقه و 11 ثانیه
بله! این وبلاگ دقیقا مثل یک پیرمرد من است! این موضوع کاملا متفاوت است اما تقریبا همان طرح و طراحی را دارد. انتخاب برجسته از
رنگ ها
یکشنبه 30 مهر 1396 ساعت 19 و 32 دقیقه و 09 ثانیه
بخشی از نوشتن نوشتن نیز هیجان است، اگر شما آشنا هستید
با پس از آن می توانید نوشت اگر نتوانید آن را بنویسید.
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 08 و 21 دقیقه و 37 ثانیه
این نخستین بار نیست که من این سایت را ببینم، من در حال مشاهده این وب سایت هستم و هر روز اطلاعاتی از این دست بدست می آورم.
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 06 و 48 دقیقه و 11 ثانیه
اولا می خواهم بلافاصله وبلاگ بگویم!
من یک سوال سریع داشتم که می خواهم بپرسم آیا شما این کار را نکردید
ذهن من کنجکاو بودم تا متوجه شوم که شما خودتان را متمرکز کرده اید و قبل از نوشتن سر خود را پاک کنید.
من وقت دشوار را در برداشتن اندیشه هایم گذراندم
آنجا. با این حال، از نوشتن لذت می برم
فقط به نظر می رسد که اولین 10 تا 15 دقیقه صرف هدر دادن تلاش برای کشف نحوه شروع شدن است. هر ایده یا راهنمایی؟
کودوس!
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 06 و 18 دقیقه و 56 ثانیه
سلام! من فقط می خواهم به شما یک عظمت بزرگ برای اطلاعات بزرگ خود را
شما در این پست حق دارید. من برگشتم
به زودی به وب سایت شما مراجعه کنید.
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 05 و 50 دقیقه و 42 ثانیه
وبلاگ بسیار پر انرژی، من خیلی دوست داشتم. آیا وجود خواهد داشت
قسمت 2؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 04 و 46 دقیقه و 36 ثانیه
سلام من وبلاگ خود را با استفاده از MSN کشف کردم. این مقاله بسیار هوشمندانه نوشته شده.
من مطمئنم که آن را نشانه گذاری کرده و دوباره یاد بگیرم اضافی
از اطلاعات مفید شما. از پست شما متشکرم قطعا برگشتم
یکشنبه 19 شهریور 1396 ساعت 22 و 03 دقیقه و 49 ثانیه
این شرم است که شما یک دکمه اهدا ندارید! من قطعا به این وبلاگ فوق العاده اهدا می کنم!
من حدس می زنم برای هم اکنون برای نشانه گذاری کتاب و
اضافه کردن خوراک RSS به حساب Google من. من منتظر برند جدید هستم
به روز رسانی و در مورد این وب سایت با گروه فیس بوک صحبت خواهد کرد.
به زودی صحبت می کنیم!
شنبه 4 شهریور 1396 ساعت 22 و 01 دقیقه و 27 ثانیه
I am no longer certain the place you are getting your info, but great topic.
I must spend some time learning more or understanding more.
Thanks for wonderful info I was searching
for this information for my mission.
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 23 و 57 دقیقه و 41 ثانیه
Terrific work! This is the type of information that should be shared around the internet.
Disgrace on Google for no longer positioning this submit upper!

Come on over and discuss with my website . Thank you =)
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 20 و 06 دقیقه و 32 ثانیه
What's up to every body, it's my first go to see of this webpage;
this webpage consists of awesome and in fact good stuff in support of visitors.
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 07 و 45 دقیقه و 24 ثانیه
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thanks once again.
یکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت 01 و 08 دقیقه و 21 ثانیه
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
Please let me know where you got your design. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر